घोराहीमा मातृशिशु स्वास्थ्य सुधारमा खुत्रुके बचत कार्यक्रम

sajha
प्रकाशित मिति: २७ पुष २०७७, सोमबार १६:२१

दाङ  –

दाङको घोराही उपमहानगरपालिकाले मातृशिशु स्वास्थ्यको कार्यविधि बनाएर आमा र बच्चाको स्वास्थ्य सुरक्षामा लगानी सुरु गरेको  छ । उपमहानगरपालिकाले उपप्रमुख खुत्रुके बचत कार्यक्रम कार्यविधि बनाएर आमा र बच्चाको स्वास्थ्यमा लगानी गर्न सुरु गरेको हो ।

गर्भवती भएदेखि नै आवश्यक स्वास्थ्य जाँच, पोषण, खोपलगायतका आधारभूत स्वास्थ्य सेवालाई सुनिश्चित गर्दै आमा र बच्चाको स्वास्थ्य सुरक्षाका लागि कार्यविधि बनेको हो । उपप्रमुख खुत्रुके बचत कार्यक्रम कार्यविधिअनुसार स्वास्थ्यकर्मी र वडा सचिवहरुबीच छलफल भएको छ । गर्भ रहेदेखि बच्चा जन्मदासम्म चार पटक स्वास्थ्य संस्थामा पुगेर स्वास्थ्य जाँच गर्नुपर्ने, बच्चा जन्मेपछि ३५ दिनभित्र अनिवार्य जन्मदर्ता गराउनु पर्ने, खानपानमा सन्तुलन मिलेको हुनुपर्ने छ ।

कार्यविधिले तोकिएका सबै मापदण्डको पालना भएपछि जन्मिएको बच्चा र आमाका लागि घोराही उपमहानगरपालिकाले खुत्रुकेमा एक हजार रुपैयाँ राखेर दिने भएको हो । ​गएकाे वर्षका सुरु भएको यस अभियानलाई याे वर्षदेखि कार्यविधि नै बनाएर आमा र बच्चाको स्वास्थ्य सुरक्षामा विषेश ध्यान दिएको नगर उपप्रमुख सीता सिग्देल न्यौपानेले जानकारी दिनुभएको छ ।

यस कार्यविधिमा सामाजिक संस्कारअनुसार न्वारान, भात खुवाइ, चाडपर्वमा शिशु तथा आमालाई दिइने दक्षिणाबाट आउने रकमलाई फजुल खर्च नगरि खुत्रुकेमा जम्मा गर्ने र अप्ठ्याराे पर्दा बच्चा र आमाको उपचार तथा पोषणका लागि खर्च गर्ने उल्लेख छ । यस आर्थिक वर्षमा उपमहानगरले यस कार्यक्रमका लागि ५ लाख रुपैयाँ बजेट विनियोजन गरेको छ ।

कार्यक्रममा उपमहानगरको स्वास्थ्य शाखा प्रमुख नारायणप्रसाद घर्तीले मातृशिशु स्वास्थ्यलाई सवल र सक्षम बनाउन यो कार्यक्रम ल्याइएको बताउनुभयो । बालमैत्री नगर बनाउने, मातृशिशु मृत्युदरलाई घटाउने, पैसा बचतको बानी विकास गर्ने र पोसिलो खानेकुरा प्रति ध्यान जगाउन समेत कार्यविधि बनाइएको उहाँको भनाइ छ ।


२७ पुष २०७७, सोमबार १६:२१ मा प्रकाशित

 

Loading…